Farkında olalım, fark ettirelim!

Fazla besin sağlamadıkları için tatlı içecekler sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak gereksizdir. Tatlı içecekler çocukları doyurur ve diğer yiyecekler için iştahsızlığa yol açar. Fazla oranda şeker içerdiklerinden, tatlı içecekler diş çürümelerine katkıda bulunabilir ve çocukların fazla kilo almalarında rol oynayabilir. Ancak su insan vücudu için de psikolojisi için de oldukça gereklidir.

Su yaşam için şarttır. Her yaşta yeteri kadar su içmek hayati önem taşıyor. İleri yaşlarda da devam etmesi gerek su alışkanlığının, tıpkı diğer davranışlarda olduğu gibi çocukluk döneminde kazandırılması gerekiyor.

Sıvı Kaybının Belirtileri Nelerdir?

Bebekler, küçük yaştaki çocuklar ve yaşlı insanlar, sıvı kaybına karşı özellikle hassas konumdadır. Ancak yaşa bağlı olmaksızın herkes, sıvı kaybıyla karşı karşıya olup olmadığını merak edebilir.

Ciltlerindeki sıvı kaybı yetişkinlere göre daha yüksek olan çocuklar, gün boyu hareket halinde oldukları için  sıvı kaybı riskine karşı daha hassas durumdadır. Terledikleri, nefes aldıkları veya tuvalete gittikleri her an su kaybı yaşarlar. Bundan dolayı çocuklar için ilk kural, gün boyu kaybedilen suyu geri kazanmaktır.

Hafif ve orta sıvı kaybına yönelik en yaygın belirtiler için tabloya bakınız.

Sıvı Kaybını Önlemek İçin Ne Yapmalısınız?

Riskin farkında olmak, yolun yarısını geçmek demektir. Sıvı ihtiyacınızı gidermek ve yeterli miktarda sıvı almayı sürdürmek için gün boyunca su için. Hava sıcaklığı ya da yorucu egzersizler nedeniyle aşırı terleme yaşarsanız kaybettiğiniz sıvıları geri kazandığınızdan emin olun.

Genel olarak yaşa göre günlük su tüketimi şu şekilde olmalıdır:

1-3 yaş arası: 4 bardak
4-6 yaş arası: 5 bardak
9-13 yaş arası: 6-7 bardak
14 yaş sonrasında: 6-8 bardak
Yetişkin kadınlarda: 8 bardak
Yetişkin erkeklerde: 10 bardak

Hangi Durumlar Endişe Vericidir:

Kendinizin ya da bakımını üstlendiğiniz herhangi birinin idrar rengi aşırı koyu sarı veya bundan da koyu bir tonda olursa; hiç idrara çıkmama durumu varsa; göz etrafında çukurlar oluşursa; aşırı susuzluk, huysuzluk, uykulu olma hali, rehavet ve kafa karışıklığı gibi durumlar söz konusu olursa derhal doktorunuzu arayın.

** Derslerde su içme ihtiyacı hisseden  öğrencilerimize izin verelim. Yanında su bulunmayanlara dersin ilk 5 ya da son 5 dakikasında almaları için izin verelim.